Monitor Białoruś 2/3/2023

Bartosz Tesławski

Jeszcze w końcówce lutego BYPOL poinformował o przeprowadzeniu udanego ataku na stacjonujący na lotnisku w Maczuliszczach samolot A-50U. Sytuacja nabrała przyspieszenia w marcu, gdy białoruskie władze najpierw nie chciały komentować sytuacji, a później oskarżyły o przeprowadzenie ataku… Ukraińców. W Monitorze sprawdzamy przede wszystkim, co się stało, kto bierze na siebie odpowiedzialność za atak i jak duże znaczenie dla rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie ma ten samolot. Tłumaczę też co oznacza atak w Maczuliszczach dla Białorusi i Rosji, niezależnie od tego czy i w jakim stanie A-50U wróci do służby.

Alaksandr Łukaszenka odwiedził Pekin i podpisał w Chinach szereg dokumentów o współpracy gospodarczej. Zachodnie media i eksperci spekulują, że celem białoruskiego prezydenta może być pomoc Rosji w obchodzeniu sankcji. Ja przyglądam się zaś rozwojowi stosunków chińsko-białoruskich, zwłaszcza w kontekście informacji z ostatniego Monitora mówiących o tym jak zapatruje się na nie Moskwa.

Ponad 80% Ukraińców negatywnie ocenia Białoruś, ponad 90% z nich negatywnie ocenia Alaksandra Łukaszenkę. Centrum Razumkowa opublikowało wyniki badania socjologicznego opisującego stosunek Ukraińców do ich północnych sąsiadów.