13.05.2024

RAPORT: Czy powinniśmy rozmawiać z Białorusią?

CAŁY RAPORT DO POBRANIA PONIŻEJ

Minęły dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Największy od czasów II wojny światowej konflikt zmienił obraz stosunków międzynarodowych w regionie, a być może stał się nawet sygnałem rozpoczęcia zupełnie nowej epoki. Epoki, w której wojna wróci do instrumentarium państw i będzie, podobnie jak miało to miejsce kiedyś, przedłużeniem ich polityki prowadzonej innymi metodami.

Upływ czasu i brak realnych zmian na froncie w wyniku ukraińskiej kontrofensywy prowadzi do refleksji nad scenariuszami zakończenia tego konfliktu. Obok Rosji i Ukrainy, które wciąż jeszcze nie dają sygnałów gotowości do zakończenia wojny i nadal nie zrealizowały swoich celów, jest jeszcze Białoruś. Dla niej koniec wojny w Ukrainie mógłby być niezwykle korzystny. Czy zatem Zachód powinien otworzyć się na dialog z Białorusią i czy Mińsk po 24 lutego 2022 roku może zaoferować jeszcze cokolwiek wartościowego Zachodowi lub Ukrainie?

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu pt. „Czy powinniśmy rozmawiać z Białorusią?” autorstwa Bartosza Tesławskiego, powstałego we współpracy z  białoruskimi ekspertami, którzy wzięli udział w seminarium eksperckim zatytułowanym „Czy powinniśmy rozmawiać z Białorusią?” 22 października 2023 roku w siedzibie The Opportunity Institute for Foreign Affairs.

Bartosz Tesławski

Przeczytaj też

Bezpieczeństwo

energetyka

bałtyk

Raporty

RAPORT: Czy morze pomoże? Bałtyk a bezpieczeństwo energetyczne Polski

Przedstawiamy najnowszy raport The Opportunity Institute for Foreign Affairs...

Regiony

Azja Centralna

Bezpieczeństwo

Raporty

Raport „Azja Centralna. Wpływ wojny na Ukrainie na regionalną wielowektorowość”

Z dumą przedstawiamy raport „Azja Centralna. Wpływ wojny na Ukrainie na regional...