Seminaria eksperckie
Pod presją – sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Granica polsko-białoruska stała się w ostatnich latach miejscem intensywnych nap...
14.02.2024
5 lutego 2024 r. wiodący interesariusze rozwoju technologii Carbon Capture and Storage (CCS) dyskutowali w The Opportunity o perspektywach jej wdrażania w Polsce. Dzień później Komisja Europejska opublikowała strategię UE na rzecz przemysłowego zarządzania emisjami dwutlenku węgla, określającą sposoby zrównoważonego wychwytywania, przechowywania i wykorzystywania dwutlenku węgla. Zarówno liczne inicjatywy oddolne, jak i odgórne unijne wytyczne wskazują, że rozwój CCS jest kluczowym krokiem do osiągniecia poziomu 90 proc. redukcji emisji do 2040 r. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku wdrażania CCS w Polsce, na szali są nie tylko kwestie klimatyczne, ale i bezpieczeństwo gospodarcze państwa.
Punktem wyjścia do debaty eksperckiej zatytułowanej CCS – International and National Dimensions było wystąpienie dr Mihalisa Kekelekisa (of counsel w Kancelarii Adwokackiej dr hab. Mariusz Swora) o pomocy publicznej, który zainspirował uczestników do myślenia o rozwoju tej technologii w kontekście mechanizmu wsparcia IPCEI (Important Projects of Common European Interest). Kwestie finansowe stanowią znaczące wyzwanie przy realizacji dużych projektów infrastrukturalnych w energetyce, a umiejscowienie problemu wychwytywania CO2 w szerszym kontekście współpracy europejskiej (zwłaszcza w odniesieniu do nowej strategii UE) może pozwolić na zniwelowanie barier związanych z pomocą publiczną. Dr Kekelekis przybliżył również duńskie doświadczenia z pomocą publiczną dla CCS.
Uczestnicy spotkania wskazali także na szereg innych, bardzo dobrze już rozpoznanych problemów i wyzwań dotyczących realizacji projektów CCS w Polsce (opisywanych w rozlicznych publikacjach), a także kilka postulatów, wśród których najważniejszymi były:
Brakującym ogniwem rozwoju CCS w Polsce jest obecnie – jak wielokrotnie podkreślili uczestnicy dyskusji – większe zainteresowanie decydentów politycznych. Duże nadzieje pokładane są zatem w nowych uwarunkowaniach politycznych, zwiastujących strategiczną refleksję nad niskoemisyjnym rozwojem polskiej gospodarki. Wdrożenie tej technologii w Polsce wymaga pełnego zrozumienia wagi CCS dla bezpieczeństwa gospodarczego kraju, a także zdecydowanego przywództwa politycznego oraz międzyministerialnej koordynacji działań.
Dyskusja odbyła się 5 lutego 2024 r. w siedzibie The Opportunity w Warszawie i przebiegła wg Chatham House rules. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom następujących podmiotów za udział w tym wydarzeniu: Akademia Górniczo-Hutnicza, EA Law, Gaz-System, Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, JSW, Orlen, PGNiG Upstream Norway, SPC-Polski Cement, Swora Legal, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, WiseEuropa.
Przeczytaj też
Seminaria eksperckie
Granica polsko-białoruska stała się w ostatnich latach miejscem intensywnych nap...
Seminaria eksperckie
W ramach cyklu spotkań eksperckich zatytułowanego „Energetyka i Przemysł. Polska...
Seminaria eksperckie
Już 30 stycznia 2024 r. odbędzie się seminarium eksperckie dotyczące dezinformac...
Web development & Web design: Artixen.net | © 2024 Oppotrunity