14.02.2024

CCS w Polsce – wszystko jest w rękach rządu

5 lutego 2024 r. wiodący interesariusze rozwoju technologii Carbon Capture and Storage (CCS) dyskutowali w The Opportunity o perspektywach jej wdrażania w Polsce. Dzień później Komisja Europejska opublikowała strategię UE na rzecz przemysłowego zarządzania emisjami dwutlenku węgla, określającą sposoby zrównoważonego wychwytywania, przechowywania i wykorzystywania dwutlenku węgla. Zarówno liczne inicjatywy oddolne, jak i odgórne unijne wytyczne wskazują, że rozwój CCS jest kluczowym krokiem do osiągniecia poziomu 90 proc. redukcji emisji do 2040 r. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku wdrażania CCS w Polsce, na szali są nie tylko kwestie klimatyczne, ale i bezpieczeństwo gospodarcze państwa.

Punktem wyjścia do debaty eksperckiej zatytułowanej CCS – International and National Dimensions było wystąpienie dr Mihalisa Kekelekisa (of counsel w Kancelarii Adwokackiej dr hab. Mariusz Swora) o pomocy publicznej, który zainspirował uczestników do myślenia o rozwoju tej technologii w kontekście mechanizmu wsparcia IPCEI (Important Projects of Common European Interest). Kwestie finansowe stanowią znaczące wyzwanie przy realizacji dużych projektów infrastrukturalnych w energetyce, a umiejscowienie problemu wychwytywania CO2 w szerszym kontekście współpracy europejskiej (zwłaszcza w odniesieniu do nowej strategii UE) może pozwolić na zniwelowanie barier związanych z pomocą publiczną. Dr Kekelekis przybliżył również duńskie doświadczenia z pomocą publiczną dla CCS.

Uczestnicy spotkania wskazali także na szereg innych, bardzo dobrze już rozpoznanych problemów i wyzwań dotyczących realizacji projektów CCS w Polsce (opisywanych w rozlicznych publikacjach), a także kilka postulatów, wśród których najważniejszymi były:

  • Zwiększenie tempa regulacji. Rozwiązania dotyczące podziemnego składowania wychwyconego dwutlenku węgla są obecne w polskim prawie od około 10 lat (m.in. dzięki implementacji Dyrektywy CCS), a w 2023 r. doszło do istotnej nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Niemniej, wciąż brakuje w Polsce regulacji systemowych, które dotyczyłyby nie tylko kwestii składowania CO2, ale całego łańcucha wartości CCS, w tym m.in. transportu. Konieczne jest zatem przyspieszenie prac legislacyjnych i regulacyjnych, tak by technologa CCS mogła faktycznie i na czas przyczynić się do osiągnięcia celów redukcyjnych polskiego przemysłu. W tym kontekście, biorąc pod uwagę spodziewany rozwój technologii CCS w Polsce, konieczne jest już teraz myślenie o kształceniu kadr, by uniknąć w przyszłości przestojów związanych brakiem personelu do jej licencjonowania.
  • Dbałość o opinię publiczną. Wiedza Polaków o technologii CCS jest niewielka, co może prowadzić do poczucia niepewności i strachu wobec jej rozwoju. Szczególne obawy budzi kwestia podziemnego składowania CO2 mimo, iż podobne rozwiązania są od lat
    z powodzeniem i w bezpieczny sposób wykorzystywane na świecie. Konieczne jest zatem przygotowanie szeroko zakrojonej i ustrukturyzowanej kampanii informacyjnej, zawierającej rzetelną argumentację dostosowaną formą i treścią do poszczególnych grup odbiorców (m.in. kampania ogólnokrajowa i lokalna). Przekaz informacyjny powinien pochodzić z rzetelnych, ale i neutralnych (czyli np. niepowiązanych
    z konkretnym przedsiębiorstwem) źródeł i być prowadzony językiem korzyści. Niemniej ważne jest przeciwdziałanie dezinformacji o CCS, coraz bardziej widocznej w Polsce.
  • Zrozumienie powagi sytuacji. Wobec proponowanych celów redukcyjnych CO2 dla przemysłu, z największymi wyzwaniami borykać się będą te jego gałęzie, które związane są z występowaniem dużej ilości emisji procesowych, praktycznie niemożliwych do wyeliminowania. Problem dotyczy więc w szczególności polskiej produkcji stali, cementu i wapna. W świetle unijnych regulacji i z uwzględnieniem aktualnego stanu wiedzy, wychwytywanie dwutlenku węgla stanowi jedyne dostępne rozwiązanie gwarantujące ciągłość funkcjonowania tych podstawowych, strategicznych branży polskiej gospodarki w perspektywie 2040 r. Konieczne jest zatem ukierunkowanie dyskusji o CCS na kwestie zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego kraju i konkurencyjności polskiego przemysłu. Warto także podkreślać, że technologia CCS będzie w Polsce wykorzystywana przede wszystkim przez przemysł – nie stanowi zatem konkurencji dla rozwoju OZE czy energetyki jądrowej.

Brakującym ogniwem rozwoju CCS w Polsce jest obecnie – jak wielokrotnie podkreślili uczestnicy dyskusji – większe zainteresowanie decydentów politycznych. Duże nadzieje pokładane są zatem w nowych uwarunkowaniach politycznych, zwiastujących strategiczną refleksję nad niskoemisyjnym rozwojem polskiej gospodarki. Wdrożenie tej technologii w Polsce wymaga pełnego zrozumienia wagi CCS dla bezpieczeństwa gospodarczego kraju, a także zdecydowanego przywództwa politycznego oraz międzyministerialnej koordynacji działań.

 

Dyskusja odbyła się 5 lutego 2024 r. w siedzibie The Opportunity w Warszawie i przebiegła wg Chatham House rules. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom następujących podmiotów za udział w tym wydarzeniu: Akademia Górniczo-Hutnicza, EA Law, Gaz-System, Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, JSW, Orlen, PGNiG Upstream Norway, SPC-Polski Cement, Swora Legal, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, WiseEuropa.

Zuzanna Nowak

Przeczytaj też

UE

transformacja

gaz

Energia

Seminaria eksperckie

Czy panujemy jeszcze nad stabilnym rozwojem systemu energetycznego?

Czy wciąż panujemy nad transformacją energetyczną? Eksperci podkreślają: "Potrz...

Bezpieczeństwo

bałtyk

odporność

Seminaria eksperckie

Baltic – See What’s Going On

W poniedziałek, 30 czerwca 2025 roku odbędzie się w Szczecinie konferencja „Balt...

Regiony

Energia

UE

Seminaria eksperckie

Czy Unia Energetyczna wytrzyma próbę czasu?

Zainicjowany przez Donalda Tuska w 2014 roku projekt Unii Energetycznej miał sta...

Bezpieczeństwo

Białoruś

Migracje

Seminaria eksperckie

Pod presją – sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

Granica polsko-białoruska stała się w ostatnich latach miejscem intensywnych nap...