Seminaria eksperckie
Pod presją – sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Granica polsko-białoruska stała się w ostatnich latach miejscem intensywnych nap...
05.03.2025
Zainicjowany przez Donalda Tuska w 2014 roku projekt Unii Energetycznej miał stanowić wspólną odpowiedź państw członkowskich Unii Europejskiej na wyzwania związane z funkcjonowaniem rynków energii, w tym z zagrożeniami wynikającymi z wykorzystywania przez Gazprom dostaw strategicznych surowców w celach politycznych. Inicjatywa oparta na 5 filarach miała na celu immunizację europejskiej polityki energetycznej na szoki zewnętrzne oraz umożliwienie realizacji celów rozwojowych, takich jak postępująca integracja rynków energii, zwiększenie wykorzystania OZE czy zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego wszystkich państw członkowskich.
Umocnieniem Unii Energetycznej, również w kontekście wyzwań klimatycznych, było przyjęcie w 2018 roku rozporządzenia UE w sprawie zarządzania Unią Energetyczną, gdzie państwa członkowskie zgodziły się na poszerzony model dzielenia się informacjami oraz nadzór Komisji Europejskiej nad realizowaniem wspólnych celów energetycznych.
Od tego czasu nastąpiło wiele zmian, zarówno wewnątrz UE, jak i w otoczeniu geopolitycznym. W 2020 roku Unia Europejska wprowadziła wiążący dla cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W latach 2021 – 2022 Unia mierzyła się z największym w historii integracji kryzysem energetycznym powodującym wzrost cen energii. W lutym 2022 roku Federacja Rosyjska napadła na Ukrainę, w odpowiedzi na co Unia Europejska podjęła radykalne środki do obniżenia importu surowców z kierunku wschodniego.
W kontekście zmian otoczenia globalnego, ale również pojawiających się oporów społecznych co do kierunków zmian w europejskim systemie energetycznym, WiseEuropa oraz The Opportunity Institute for Foreign Affairs zorganizowały debatę ekspercką pt.:
„Czy Unia Energetyczna wytrzyma próbę czasu?”
Wraz z ekspertami ds. energii i klimatu z wiodących ośrodków analitycznych odpowiedzieliśmy na takie pytania jak:
Krótkie podsumowanie wydarzenia można znaleźć na stronie współorganizatora wydarzenia – WiseEuropa.
Przeczytaj też
Seminaria eksperckie
Granica polsko-białoruska stała się w ostatnich latach miejscem intensywnych nap...
Seminaria eksperckie
5 lutego 2024 r. wiodący interesariusze rozwoju technologii Carbon Capture and S...
Seminaria eksperckie
W ramach cyklu spotkań eksperckich zatytułowanego „Energetyka i Przemysł. Polska...
Seminaria eksperckie
Już 30 stycznia 2024 r. odbędzie się seminarium eksperckie dotyczące dezinformac...
Web development & Web design: Artixen.net | © 2024 Oppotrunity