01.06.2023

Monitor Białoruś 1/6/2023

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny poleciał do Moskwy, aby spotkać się z Władimirem Putinem i przywódcami państw Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Chociaż tematem rozmów z Putinem najpewniej było rozmieszczenie na terytorium Białorusi rosyjskiej broni nuklearnej oraz dalsze (nieskończone) pogłębianie procesów integracyjnych, to jednak wizytę tę przykryła niepotwierdzona informacja Walerego Cepkały o hospitalizacji Łukaszenki w Moskwie.

Sprawdzamy zatem, co Łukaszenka robił w rosyjskiej stolicy i o czym rozmawiał z Putinem i innymi przywódcami. Przeanalizujemy największe wyzwania w procesie integracyjnym według słów samego zainteresowanego. Wreszcie przyjrzymy się sensacyjnym doniesieniem Walerego Cepkały, który twierdzi, że Białoruś przygotowuje się do procesu zmiany Łukaszenki na kogoś innego.

Raman Pratasiewicz został ułaskawiony przez Alaksandra Łukaszenkę i nie jest to przyjemny widok. Chociaż cieszy fakt, że młody białoruski opozycjonista nie będzie musiał odbywać kary 8 lat kolonii, to jednak jego złamanie i poniżenie jest aż nazbyt widoczne.

Warszawa nie zmienia swojego ostrego kursu wobec Mińska i wprowadza kolejne ograniczenia i sankcje. Kolejne utrudnienia w ruchu granicznym mają doprowadzić do jednego – uwolnienia Andrzeja Poczobuta, skazanego podobnie jak Pratasiewicz, na 8 lat kolonii karnej.

Bartosz Tesławski

Przeczytaj też

Regiony

Niemcy

Notatki

Kongres Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w Berlinie z 6-8 maja 2024 r.

Tegoroczny zjazd CDU z maja 2024 roku miał na celu dokonać statutowego wyboru pr...

Przepływy

demografia

Notatki

Struktura demograficzna polskiego rynku pracy – najnowsze dane GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące osób pracujących w gospodar...

Przepływy

Migracje

demografia

Notatki

Ilu nas jest? Sprzeczne dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Państwowej Komisji Wyborczej na temat liczby ludności Polski

Sprzeczne dane polskich instytucji państwowych na temat demografii III Rzeczypos...

Regiony

Niemcy

Notatki

Raport o zapatrywaniach społecznych i politycznych młodego pokolenia w RFN za 2023

Opublikowany 23 kwietnia br. raport na temat poglądów i kondycji psychospołeczne...