Notatki
Wybory do parlamentu krajowego Turyngii z 1 września 2024 r.
Wybory w Turyngii są przełomem w praktyce życia politycznego RFN. Skrajna Altern...
01.07.2023
Alaksandr Łukaszenka uratował Rosję, a już na pewno ocalił Władimira Putina przed gniewem Jewgienija Prigożyna. Wykazał się przy tym dalece większą skutecznością niż rosyjskie ministerstwo obrony, które doprowadziło do tego, że przywódca najemników zdecydował się ruszyć na Moskwę, aby własnoręcznie dopaść Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa.
Rola Łukaszenki w rozwiązaniu problemu Prigożyna jest znaczna i pojawia się pytanie o to, co w zasadzie mówi nam to o pozycji białoruskiego prezydenta, co może za to zyskać i wreszcie, co stanie się z samą Grupą Wagnera. Białoruś jest bowiem nie tylko donorem stabilności w Rosji, stanie się również domem dla samego Jewgienija Prigożyna i najpewniej części Wagnerowców. Białorusini mogą nie być tym zachwyceni (na szczęście dla Mińska, nikt ich o zdanie nie pyta).
Wagnerowcy mogą potencjalnie zwiększyć zdolności “odstraszania” Republiki Białoruś, a to ważne, bo Mińsk po raz kolejny zdecydował się oskarżyć Warszawę (oraz Zachód) o szkolenie ekstremistów, którzy mają zbrojnie działać przeciwko Mińskowi. Przeszkodą na drodze do wciągnięcia Grupy Wagnera na białoruski żołd może stać się… sam żołd. Alaksandr Łukaszenka podsumował z rządem sytuację w gospodarce po 5 miesiącach i jest ona daleka od ideału (czyli tego, co Mińsk zaplanował sobie na 2023 rok). Najprawdopodobniej przyjdzie nam się pożegnać z premierem Ramanem Gołowczenką na koniec roku.
Bartosz Tesławski
Przeczytaj też
Notatki
Wybory w Turyngii są przełomem w praktyce życia politycznego RFN. Skrajna Altern...
Notatki
Wybory landowe w Saksonii potwierdziły tendencję wzrostu poparcia dla partii skr...
Notatki
Rutynowe odwiedziny przez minister spraw wewnętrznych RFN, Nancy Faeser, wybrany...
Notatki
Wypowiedzi Michaela Kretschmera na miesiąc przed wyborami landowymi wskazują na ...
Web development & Web design: Artixen.net | © 2024 Oppotrunity