01.07.2023

Monitor Białoruś 1/7/2023

Alaksandr Łukaszenka uratował Rosję, a już na pewno ocalił Władimira Putina przed gniewem Jewgienija Prigożyna. Wykazał się przy tym dalece większą skutecznością niż rosyjskie ministerstwo obrony, które doprowadziło do tego, że przywódca najemników zdecydował się ruszyć na Moskwę, aby własnoręcznie dopaść Siergieja Szojgu i Walerija Gierasimowa.

Rola Łukaszenki w rozwiązaniu problemu Prigożyna jest znaczna i pojawia się pytanie o to, co w zasadzie mówi nam to o pozycji białoruskiego prezydenta, co może za to zyskać i wreszcie, co stanie się z samą Grupą Wagnera. Białoruś jest bowiem nie tylko donorem stabilności w Rosji, stanie się również domem dla samego Jewgienija Prigożyna i najpewniej części Wagnerowców. Białorusini mogą nie być tym zachwyceni (na szczęście dla Mińska, nikt ich o zdanie nie pyta).

Wagnerowcy mogą potencjalnie zwiększyć zdolności “odstraszania” Republiki Białoruś, a to ważne, bo Mińsk po raz kolejny zdecydował się oskarżyć Warszawę (oraz Zachód) o szkolenie ekstremistów, którzy mają zbrojnie działać przeciwko Mińskowi. Przeszkodą na drodze do wciągnięcia Grupy Wagnera na białoruski żołd może stać się… sam żołd. Alaksandr Łukaszenka podsumował z rządem sytuację w gospodarce po 5 miesiącach i jest ona daleka od ideału (czyli tego, co Mińsk zaplanował sobie na 2023 rok). Najprawdopodobniej przyjdzie nam się pożegnać z premierem Ramanem Gołowczenką na koniec roku.

Bartosz Tesławski

Przeczytaj też

Regiony

Niemcy

Notatki

Kongres Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w Berlinie z 6-8 maja 2024 r.

Tegoroczny zjazd CDU z maja 2024 roku miał na celu dokonać statutowego wyboru pr...

demografia

Przepływy

Notatki

Struktura demograficzna polskiego rynku pracy – najnowsze dane GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące osób pracujących w gospodar...

Przepływy

Migracje

demografia

Notatki

Ilu nas jest? Sprzeczne dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Państwowej Komisji Wyborczej na temat liczby ludności Polski

Sprzeczne dane polskich instytucji państwowych na temat demografii III Rzeczypos...

Regiony

Niemcy

Notatki

Raport o zapatrywaniach społecznych i politycznych młodego pokolenia w RFN za 2023

Opublikowany 23 kwietnia br. raport na temat poglądów i kondycji psychospołeczne...