02.03.2023

Monitor Białoruś 2/3/2023

Jeszcze w końcówce lutego BYPOL poinformował o przeprowadzeniu udanego ataku na stacjonujący na lotnisku w Maczuliszczach samolot A-50U. Sytuacja nabrała przyspieszenia w marcu, gdy białoruskie władze najpierw nie chciały komentować sytuacji, a później oskarżyły o przeprowadzenie ataku… Ukraińców. W Monitorze sprawdzamy przede wszystkim, co się stało, kto bierze na siebie odpowiedzialność za atak i jak duże znaczenie dla rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie ma ten samolot. Tłumaczę też co oznacza atak w Maczuliszczach dla Białorusi i Rosji, niezależnie od tego czy i w jakim stanie A-50U wróci do służby.

Alaksandr Łukaszenka odwiedził Pekin i podpisał w Chinach szereg dokumentów o współpracy gospodarczej. Zachodnie media i eksperci spekulują, że celem białoruskiego prezydenta może być pomoc Rosji w obchodzeniu sankcji. Ja przyglądam się zaś rozwojowi stosunków chińsko-białoruskich, zwłaszcza w kontekście informacji z ostatniego Monitora mówiących o tym jak zapatruje się na nie Moskwa.

Ponad 80% Ukraińców negatywnie ocenia Białoruś, ponad 90% z nich negatywnie ocenia Alaksandra Łukaszenkę. Centrum Razumkowa opublikowało wyniki badania socjologicznego opisującego stosunek Ukraińców do ich północnych sąsiadów.

Bartosz Tesławski

Przeczytaj też

Regiony

Niemcy

Notatki

Kongres Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w Berlinie z 6-8 maja 2024 r.

Tegoroczny zjazd CDU z maja 2024 roku miał na celu dokonać statutowego wyboru pr...

Przepływy

demografia

Notatki

Struktura demograficzna polskiego rynku pracy – najnowsze dane GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące osób pracujących w gospodar...

Przepływy

Migracje

demografia

Notatki

Ilu nas jest? Sprzeczne dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Państwowej Komisji Wyborczej na temat liczby ludności Polski

Sprzeczne dane polskich instytucji państwowych na temat demografii III Rzeczypos...

Niemcy

Regiony

Notatki

Raport o zapatrywaniach społecznych i politycznych młodego pokolenia w RFN za 2023

Opublikowany 23 kwietnia br. raport na temat poglądów i kondycji psychospołeczne...