03.06.2023

Monitor Białoruś 2/6/2023

Tym razem nasz Monitor z powodzeniem będzie mógł zostać zacytowany w białoruskiej państwowej telewizji, a przynajmniej jego pierwsza część. Piszemy o rozłamie w jednej z najistotniejszych organizacji białoruskiej opozycji demokratycznej, czyli BYPOL. Ta formacja byłych “siłowików” stanowiła coś w rodzaju organów siłowych i wywiadowczych białoruskich sił demokratycznych. Teraz na oczach całego świata (przynajmniej tej jego części, która wciąż jeszcze patrzy na białoruską opozycję) doszło do konfliktu i podziału. Sprawę musiała ratować sama Swiatłana Cichanouska, ale trudno powiedzieć, aby zrobiła to z dużą gracją.

Portal Zerkalo.io, spadkobierca największego, niezależnego portalu w Białorusi Tut.by został uznany za formację ekstremistyczną. To kolejny cios w niezależne dziennikarstwo Białorusi i wyjątkowo przykra informacja dla tych, którzy wciąż jeszcze szukają dobrego i merytorycznego dziennikarstwa w tym kraju.

Alaksandr Łukaszenka zdecydował się zabrać głos w temacie ukraińskiej kontrofensywy. Odniósł się do niej naturalnie w duchu, którego nie powstydziłaby się Rossiya24. Przytaczamy z kronikarskiego obowiązku, bo to kolejny sygnał, że chociaż Łukaszenka nie chce wprowadzać swoich wojsk do Ukrainy, to w konflikcie daleko mu do pozostawania stroną neutralną.

Bartosz Tesławski

Przeczytaj też

Regiony

Niemcy

Notatki

Kongres Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w Berlinie z 6-8 maja 2024 r.

Tegoroczny zjazd CDU z maja 2024 roku miał na celu dokonać statutowego wyboru pr...

Przepływy

demografia

Notatki

Struktura demograficzna polskiego rynku pracy – najnowsze dane GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące osób pracujących w gospodar...

Przepływy

Migracje

demografia

Notatki

Ilu nas jest? Sprzeczne dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Państwowej Komisji Wyborczej na temat liczby ludności Polski

Sprzeczne dane polskich instytucji państwowych na temat demografii III Rzeczypos...

Regiony

Niemcy

Notatki

Raport o zapatrywaniach społecznych i politycznych młodego pokolenia w RFN za 2023

Opublikowany 23 kwietnia br. raport na temat poglądów i kondycji psychospołeczne...