Notatki
Wybory do parlamentu krajowego Turyngii z 1 września 2024 r.
Wybory w Turyngii są przełomem w praktyce życia politycznego RFN. Skrajna Altern...
28.12.2023
Oświadczenie rządowe kanclerza Olafa Scholza w kontekście wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego RFN z 15 listopada br.
Oświadczenie Kanclerza Olafa Scholza było pochodną wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 15 listopada br. Uznał on za niedopuszczalne wykorzystanie do innych celów 60 mld Euro pozyskanych z kredytów zaciągniętych na walkę ze skutkami pandemii. Obok bezpośredniego wprowadzenia blokady wydatków państwowych orzeczenie będzie miało wpływ na ostateczny kształt budżetu RFN na 2024, który musi być uchwalony do połowy grudnia br. Kanclerz w wystąpieniu, obok jednoznacznej akceptacji wyroku, nie podał jakichkolwiek konkretów dotyczących możliwych działań doraźnych, w rodzaju oszczędności, czy też podniesienia podatków pomimo jednoczesnego zobowiązania do dalszej pomocy finansowej np. dla Ukrainy. Należy zatem oczekiwać kolejnej fali sporów koalicyjnych dotyczących niezbędnych ograniczeń w wydatkach, ale także nowej roli opozycji parlamentarnej, mogącej być kluczowej dla dokonania przez Bundestag niezbędnych zmian systemowych, tj. zmiany zapisanego w konstytucji modelu zaciągania kredytów przez państwo i ograniczeń w tym zakresie.
Streszczenie
Kanclerz RFN w wystąpieniu z końca listopada br. odnosił się do wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z połowy wspomnianego miesiąca. Sąd konstytucyjny zajmował się kwestią legalności wykorzystania środków pozyskanych przez rząd z kredytów na walkę z pandemią, które to miały być użyte dla finansowania innych funduszy i celów. Stosownie do orzeczenia takie działanie uznano za sprzeczne z ustawą zasadniczą. Oznaczało to zablokowanie kwoty 60 mld Euro, natychmiastową blokadę wydatków państwa, a także problemy związane z kształtowaniem budżetu na 2024 r. Kanclerz nie odpowiedział w wystąpieniu na pytanie o model finansowania nieplanowanego deficytu, tj. o ograniczenie dalszych wydatków albo podnoszenie podatków. Wskazuje to na dalsze nieuniknione konflikty koalicyjne w ostatniej fazie prac nad budżetem w 2024 r. oraz wymuszoną zmianę w relacjach rządu i opozycji, o ile ten pierwszy chciałby dokonać zmian w konstytucji ułatwiających zwiększenie dopuszczalnego limitu długu publicznego.
**
Tytus Jaskułowski
Przeczytaj też
Notatki
Wybory w Turyngii są przełomem w praktyce życia politycznego RFN. Skrajna Altern...
Notatki
Wybory landowe w Saksonii potwierdziły tendencję wzrostu poparcia dla partii skr...
Notatki
Rutynowe odwiedziny przez minister spraw wewnętrznych RFN, Nancy Faeser, wybrany...
Notatki
Wypowiedzi Michaela Kretschmera na miesiąc przed wyborami landowymi wskazują na ...
Web development & Web design: Artixen.net | © 2024 Oppotrunity