20.05.2024

Polskie prezydencje: wielka odpowiedzialność, wielka szansa

W ciągu następnego roku Polska obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i Grupie Wyszehradzkiej (V4), a Warszawa będzie miejscem organizacji X Szczytu Inicjatywy Trójmorza. Te kilka odbywających się w podobnym czasie wydarzeń jest dla Polski wielką szansą. Przy skutecznej koordynacji działań na forum międzynarodowym, będzie mogła efektywniej dążyć do realizacji swoich celów w polityce zagranicznej.

Chronologicznie najpierw Polska obejmie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Prezydencja rozpocznie się 1 lipca 2024 i potrwa do 30 czerwca 2025 r. W ciągu ostatnich dwóch lat znacząco osłabła współpraca w ramach formatu V4, co objawia się chociażby zmniejszoną częstotliwością spotkań. W 2021 r. odbyły się łącznie 53 spotkania ministrów, szczyty przywódców i wideokonferencje w ramach działalności V4, rok później zaledwie 22, a w 2023 r. miały miejsce tylko 2 spotkania. Osłabienie współpracy wynika głównie z różnicy stanowisk poszczególnych państw formatu wobec wojny na Ukrainie i szerzej kwestii bezpieczeństwa w regionie.

Przed Polską stoi szansa na ożywienie formatu. Należałoby przywrócić częstotliwość spotkań, nawet na szczeblu ministerialnym, do tej sprzed Rosyjskiej inwazji. Dobrym punktem wyjścia jest wciąż żywa współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej w ramach Grup Bojowych Unii Europejskiej (GBUE) i inicjatywy NATO, która w pierwszej połowie 2023 r. została nawet zintensyfikowana. Daje to potencjał budowania szerszej koalicji politycznej również w wymiarach innych niż wojskowy.

Półroczne przewodnictwo Polski w Radzie UE, które potrwa od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r., rozpocznie półtoraroczny okres prezydencji trzech państw – Polski, Danii i Cypru. Polska będzie miała kilka funkcji, m.in. formowanie agendy, przyspieszanie, spowalnianie i usuwanie z agendy spraw już istniejących, jak również koordynację działań między innymi instytucjami UE.

Polska prezydencja w Radzie UE może pomóc w przyspieszeniu procesu akcesji Ukrainy i Mołdawii do UE. Należy także z uwagą przyglądać się sytuacji w Gruzji. Obecnie jej status kandydacki jest zawieszony, w związku z procedowanym w tamtejszym parlamencie projektem tzw. ustawy o zagranicznych agentach. Sytuacja jest jednak dynamiczna i w całej Gruzji odbywają się protesty antyrządowe. Chęć pomocy w akcesji Ukrainy i Mołdawii została także zawarta we wspólnej deklaracji przywódców po ostatnim Szczycie Trójmorza w Wilnie, ten format także można by zaangażować we wspomaganie akcesji nie tylko wymienionych wcześniej państw, ale także krajów Bałkanów Zachodnich. Ponadto bardzo istotne jest wzmocnienie współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO.

Przyszłoroczny, jubileuszowy Szczyt Trójmorza w Warszawie jest z kolei okazją do rozmów o instytucjonalizacji formatu 3SI i zachęcenia sektora prywatnego do współpracy. Dorobek Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza, który obejmował projekty infrastrukturalne, skłania do powołania kolejnego funduszu w ramach 3SI. Ten z kolei miałby się koncentrować na energetyce odnawialnej i cyfryzacji.

Zapraszamy do Gdańska w dniach 4-5 czerwca 2024 r. na kolejną edycję konferencji Three Seas One Opportunity zatytułowaną New Wave, żeby wspólnie porozmawiać o szansach i wyzwaniach wynikających w polskich prezydencji w regionalnych grupach!             www.3S1O.org

 

Jakub Kukulski

Przeczytaj też

Regiony

Niemcy

Migracje

Notatki

Oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych krajów związkowych RFN reprezentujących CDU z 12 lipca br.

Spotkanie ministrów reprezentujących ugrupowanie, które będzie dominować w kolej...

Regiony

Niemcy

Notatki

Raport Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji za 2023 r.

Doroczny raport federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (UOK) potwierdza znany od...

Zasoby

Niemcy

Bezpieczeństwo

Notatki

Nowa koncepcja poboru do Bundeswehry

Zaprezentowany w połowie czerwca br. przez ministra obrony RFN, Borisa Pistorius...

Przepływy

Migracje

Arabia Saudyjska

Notatki

Rosnąca liczba imigrantów staje się zagrożeniem dla stabilności Królestwa Arabii Saudyjskiej

Rośnie liczba imigrantów mieszkających w Królestwie Arabii Saudyjskiej (KAS), os...