17.03.2025

Porozumienie w sprawie granicy między Kirgistanem i Tadżykistanem

13 marca br. w Biszkeku prezydenci Kirgistanu Sadyr Dżaparow i Tadżykistanu Emomali Rachmon podpisali porozumienie w sprawie wytyczenia granicy między oboma państwami wieńczące rozmowy prowadzone od 2002 r. W tygodniach poprzedzających jego zawarcie negocjatorzy poczynili ustalenia dot. rozwoju dróg międzypaństwowych, zarządzania obiektami energetycznymi i zasobami wodnymi wzdłuż granicy (dzielenie się wodą z ujęcia wody Golovnoi zasilanego przez rzeki Ak-Suu w Kirgistanie i Isfara w Tadżykistanie).

Spór o wytyczenie granicy między Kirgistanem a Tadżykistanem był ostatnim, a zarazem najbardziej krwawym, konfliktem granicznym wynikającym ze sztucznych podziałów wprowadzonych przez radzieckie władze w latach 20. XX w., które zaogniły się w związku z rozpadem ZSRR. Wyznaczając podział administracyjny federacji władze na Kremlu nie brały pod uwagę dostępu do wody, ziem uprawnych ani pastwisk, a więc zasobów niezwykle cennych na odizolowanych górskich terenach. O ile w ramach wspólnego państwa nie stanowiło to problemu, w ostatnich latach wywoływało napięcia między lokalnymi społecznościami; w okresie 1991-2022 r. doszło między nimi do co najmniej 150 starć, z których najkrwawsze skutkujące ofiarami śmiertelnymi wśród cywilów miały miejsce w 2022 r.

Kolejnym krokiem na drodze do realizacji uzgodnionego porozumienia będzie jego ratyfikacja przez parlamenty Kirgistanu i Tadżykistanu, która zdaje się być formalnością i planowana jest na 31 marca w ramach Szczytu Kotliny Fergańskiej. Ugoda już poskutkowała jednak otwarciem dwóch przejść granicznych, zamkniętych od 2021 r. – Kayragach i Kyzyl-Bel. W kolejnym etapie potrzebne będzie też ustanowienie kontroli na pięciu przejściach granicznych łączących Kirgistan (będący członkiem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, EAEU) z pozostającymi poza nią Tadżykistanem i Uzbekistanem tak, by uwzględniały wymogi dotyczące zewnętrznych granic EAEU.

Osiągnięte porozumienie jest ostatnim z szeregu zawartych od 2016 r., które obejmowały: ustalenie przebiegu i demarkację granicy kazachsko-uzbeckiej, delimitację granic uzbecko-kirgiskiej i uzbecko-tadżyckiej, wszystkich osiągniętych bez udziału stron trzecich. Tym samym potwierdza malejące znaczenie Rosji w regionie (obie strony odrzuciły jej propozycje mediacji jesienią 2022 r.) i samodzielność przywódców Azji Środkowej, zdolnych do wypracowania rozwiązania nawet wbrew Rosji (która m.in. nie udostępniła im radzieckich map, co miało ułatwić ustalenie statusu dżamoatu Woruch będącego jedną z najbardziej problematycznych kwestii w negocjacjach).

Porozumienie przyniesie korzyści ekonomiczne, bo usuwa przeszkodę we współpracy regionalnej, której znaczenie w ostatnich latach stale rośnie. Może ponadto przełożyć się na realokację środków przeznaczanych do tej pory na obronność na inne cele, np. związane z rozwojem gospodarczo-społecznym i – przynajmniej teoretycznie – wzmocni walkę z przemytem. Stabilizacja regionu usprawni realizację inwestycji i ułatwi wdrażanie wspólnych – także międzynarodowych –  projektów infrastrukturalnych, takich jak zarządzanie wodą.

Otwarcie granicy jest istotne dla żyjących po obu jej stronach społeczności; zakończy rozdzielenie wielu rodzin, a umożliwione w ten sposób wzmacnianie więzi międzyludzkich stworzy podstawy do budowania trwałego pokoju i stabilizacji w regionie.

Porozumienie znacząco poprawia też sytuację bezpieczeństwa Tadżykistanu w obliczu napięć z innym jego sąsiadem – Afganistanem. Politycznie ułatwi zaś przekazanie władzy Rustamowi Emamoli – synowi urzędującego prezydenta Rahmona.

Zapewnienie trwałego pokoju będzie jednak wymagało kontynuacji wysiłków dyplomatycznych i budowania zaufania między lokalnymi społecznościami, a ponadto skutecznego monitorowania wdrażania porozumienia.

Zdjęcie: Źródło

Przeczytaj też

Regiony

Niemcy

Notatki

Konferencja sprawozdawcza frakcji parlamentarnej AfD w Bundestagu

Rutynowe spotkanie członków frakcji parlamentarnej AfD miało przyczynić się do u...

Regiony

Niemcy

Notatki

Zjazd SPD w Berlinie z 27-29 czerwca br.

Zjazd Socjaldemokratycznej Partii Niemiec z końca czerwca br. był paradoksalnie ...

Regiony

Niemcy

Notatki

Pierwsze oświadczenie rządowe kanclerza Friedricha Merza

Wyjątkowo ogólna prezentacja zamierzeń gabinetu nowego kanclerza RFN to funkcja ...

Azja Centralna

UE

Regiony

Notatki

Podróż ważniejsza niż cel? Pierwszy szczyt UE – Azja Centralna

W dniach 3-4 kwietnia br. w Samarkandzie odbył się pierwszy szczyt Unii Europejs...