Komentarze
Umowa koalicyjna CDU/CSU i SPD z 9 kwietnia br.
Dokument przyjęty przez partie tworzące od maja br. nowy rząd RFN nie jest dla n...
03.11.2024
Zamknięcie irańskich konsulatów w Niemczech jako reakcja na egzekucję obywatela RFN wskazuje na chęć rozwiązania konfliktu przy pomocy środków dyplomatycznych. Niosą one jednakże ze sobą istotne koszty polityczne. Nie gwarantują ponadto rezygnacji z podobnych działań prowadzonych na szkodę Niemiec. W przypadku braku efektów kompromisu i wyraźnych ustępstw strony irańskiej można zakładać, iż dojdzie jednak do dyskretnej, choć stanowczej retorsji.
Jamshid Sharmahd był urodzonym w Teheranie aktywistą prowadzącym działalność polityczną skierowaną przeciwko władzom w Iranie. Opuścił kraj po wybuchu rewolucji islamskiej z 1979 r. Posiadał obywatelstwo RFN. Porwany w 2020 r., po pokazowym procesie został skazany na karę śmierci i stracony pod koniec października 2024 r. W reakcji, rząd kanclerza Scholza zadecydował o zamknięciu konsulatów Islamskiej Republiki Iranu w Niemczech. Nie dotyczyło to jednakże ambasady ani też możliwości wykonywania przez nią czynności konsularnych.
Obok oficjalnego określenia egzekucji mianem „zbrodni” i odrzucenia wszelkich zarzutów w stosunku do skazanego, MSZ RFN ostrzegał własnych obywateli podróżujących do Iranu, a także krajów mu sprzyjających, przed represjami na miejscu, możliwością pozbawienia życia lub bycia wziętym w charakterze zakładników. W szczególności zdarzenia takie mogły dotyczyć osób posiadających, obok irańskiego, obywatelstwo RFN oraz aktywnie działające politycznie w sposób dolegliwy dla władz w Teheranie. Zarzuty dotyczące porwań oraz działania na szkodę RFN dokonywanego przez irańskie tajne służby stawiał także w 2024 r. publicznie niemiecki kontrwywiad.
Reakcja rządu Scholza na egzekucję pokazuje skalę dylematów związanych z znalezieniem odpowiedniej politycznie reakcji na śmierć własnego obywatela, za którą winę ponosi, zdaniem RFN, rząd w Iranie. Dylematy te są tym bardziej widoczne z uwagi na fakt, iż kierownictwo partii Zielonych, która jest koalicyjnie odpowiedzialna za MSZ RFN tworzą m.in. niemieccy politycy irańskiego pochodzenia.
Zamknięcie placówek jest, z punktu widzenia protokolarnego, istotnym posunięciem. Nie jest jednak w jakikolwiek sposób dolegliwe dla władz w Teheranie. Nie ograniczy działań ofensywnych tamtejszych służb wobec niechętnej władzom diasporze. Co więcej, może zachęcić do dalszych ataków wobec niej, właśnie z uwagi na fakt braku reakcji powodującej odczuwalne szkody polityczne. Kanclerz Scholz, na rok przed wyborami stanie ponadto przed koniecznością tłumaczenia się z decyzji o braku radykalnej odpowiedzi na egzekucję. A ta może kosztować go utratę głosów z diaspory, nie tylko irańskiej ale i np. tureckiej, która, mimo płacenia podatków, będzie uważać siebie za grupę gorszych obywateli, której państwo nie chroni tak jak np. rodowitych Niemców.
Z drugiej strony, rola Iranu w relacjach z Rosją oraz chęć utrzymywania przez RFN kontaktów z rządem w Teheranie, także po to aby nie tracić instrumentów wpływu na miejscu, sugeruje próbę dyplomatycznego dojścia do porozumienia za cenę wymiernych koncesji, w rodzaju np. ograniczenia dostaw irańskiego uzbrojenia do Rosji. Dopiero w momencie gdy to się nie uda, prawdopodobne stanie się zastosowanie radykalnych, choć nadal dyskretnych, form retorsji, w rodzaju zaostrzenia reżimu kontrwywiadowczego wobec personelu ambasady Iranu.
Obawa przed reperkusjami wyklucza jednakże przeprowadzenie przez Niemcy klasycznego odwetu, co jedynie utrwali przekonanie o stosowaniu podwójnych standardów wobec obywateli RFN obcego pochodzenia. Będzie też problemem politycznym z uwagi na fakt, iż na Bliskim Wschodzie wartość polityczną partnera mierzy się m.in. zdolnością do stosowania siły w obronie własnych interesów i specyficznie rozumianego honoru.
Fotografia: Ambasada Iranu w Berlinie, Mutter Erde
Przeczytaj też
Komentarze
Dokument przyjęty przez partie tworzące od maja br. nowy rząd RFN nie jest dla n...
Komentarze
Apele związków branżowych reprezentujących prywatny sektor gospodarki, zarzucają...
Komentarze
Komentarze szefa niemieckiego wywiadu noszą znamiona inspiracji skierowanej na u...
Komentarze
Polityka klimatyczna nie jest tylko kwestią ochrony planety – to walka o władzę,...
Web development & Web design: Artixen.net | © 2024 Oppotrunity