12.02.2024

Wizyta prezydenta RP we Wschodniej Afryce

Prezydent Andrzej Duda udał się w dniach 4-10 lutego z wizytą do trzech krajów afrykańskich: Kenii, Rwandy i Tanzanii.

Podstawowym celem wizyty prezydenta była promocja współpracy między Polską a tymi krajami w wymiarze gospodarczym. Jednocześnie wizyta miała także agendę polityczną, którą było przeciwdziałanie rosyjskiej dezinformacji, skierowanej to państw afrykańskich i współpraca w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego. Zapewnienie żywności jest wyzwaniem dla państw Afryki w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

W wymiarze gospodarczym to przede wszystkim Kenia, która uchodzi za jedno z najdynamiczniej rozwijających się państw Afryki oraz jeden z głównych punktów na mapie inwestycyjnej w Afryce. W trzecim kwartale 2023 gospodarka urosła 5,5% mierzone rok do roku. Z kolei Rwanda jest wprost zainteresowana zakupem broni od polskiego przemysłu zbrojeniowego, to główny produkt eksportowy Polski w tym kraju. Podczas wizyty odbyło się również uroczyste otwarcie ambasady w Kigali.

Spośród odwiedzonych krajów, najsłabsze relacja gospodarcze łączą nas z Tanzanią. Jednak i tutaj prasa donosiła o „nowym impecie” w relacjach między obydwoma krajami, czego symbolem ma być stworzenie bezpośrednich połączeń lotniczych między Warszawą a Dar Es Salaam. Polscy turyści należą do pierwszej dziesiątki krajów odwiedzających Tanzanię. Poza turystyką podpisano porozumienia o rozpoczęciu współpracy pomiędzy państwami w zakresie rolnictwa, inwestycji, handlu i rynku ICT. Przykładem konkretnej obecności jest polska firma ubezpieczeniowa KUKE, która ubezpieczy budowę poszczególnych odcinków kolei na budowie połączenia między stolicami Tanzanii i Rwandy.

Wizyta prezydenta Polski na Czarnym Lądzie ma miejsce po ponad rocznej przerwie. W roku 2022 miała miejsce podróż do Senegalu, Nigerii i Wybrzeża Kości Słoniowej. Polska zaczyna szukać aktywnie współpracy z krajami afrykańskimi, jednak personel polskich misji dyplomatycznych jest skromny i brakuje kontynuacji polityki. W porównaniu do Czech czy Węgier, prowadzimy relatywnie mniej ambitną politykę wobec tego kontynentu jak na nasze możliwości. Czeski MSZ posiada całą strategię zaangażowania się na Afryce, także w wymiarze pomocy militarnej, do niedawna w ramach współpracy z Francją. Węgry uruchomiły misję wojskową w Czadzie, żeby wspierać bezpieczeństwo kraju, a także wspomagać walkę z nielegalną imigracją.

Rynek afrykański przede wszystkim ze względu na zapóźnienie rozwojowe włącza się w globalną ekonomię, a dodatkowo przez wzrost demograficzny jest postrzegany, pomimo ryzyka, jako obiecujący. Polskie firmy, z wsparciem państwa, powinny szukać tam możliwości rozwoju, to jednak wymaga utrzymywania misji dyplomatycznych, które niestety w tym rejonie świata są słabo rozwinięte. Premią dla Polski na kontynencie afrykańskim jest brak udziału w kolonizacji.

Jan Wójcik

Przeczytaj też

Regiony

Azja Centralna

UE

Notatki

Podróż ważniejsza niż cel? Pierwszy szczyt UE – Azja Centralna

W dniach 3-4 kwietnia br. w Samarkandzie odbył się pierwszy szczyt Unii Europejs...

Przepływy

Niemcy

Migracje

Notatki

Tymczasowa zmiana? Decyzja rządu RFN w sprawie programów pomocowych UNHCR

Zawieszenie uczestnictwa RFN w programach ONZ dotyczących uchodźców ma co prawda...

Regiony

Niemcy

Notatki

Nowelizacja ustawy zasadniczej RFN z 24 marca 2025 r.

Poprawki wprowadzone do Konstytucji Republiki Federalnej przez ustępujący parlam...

Regiony

Kirgistan

Tadżykistan

granice

Notatki

Porozumienie w sprawie granicy między Kirgistanem i Tadżykistanem

13 marca br. w Biszkeku prezydenci Kirgistanu Sadyr Dżaparow i Tadżykistanu Emom...