Komentarze
Z duchem czasu – polityka energetyczno-klimatyczna Watykanu
Watykan, najmniejsze miasto-państwo świata o powierzchni 0,44 km², z 882 mieszka...
16.02.2025
Czego spodziewać się po nadchodzących wyborach w Niemczech?
Zaplanowane na 23 lutego br. wybory parlamentarne w RFN będą przede wszystkim plebiscytem. Wiązać się on będzie z odpowiedzią na pytanie, na ile i za jaką cenę obywatele chcą „powrotu do przeszłości”. Pojęcie to oznacza odtworzenie części zasad funkcjonowania Republiki Federalnej z okresu przed zjednoczeniem z NRD i rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Uwarunkowania zmian politycznych
Istota funkcjonowania Niemiec od momentu zjednoczenia z NRD w 1990 r. opierała się na niepisanej umowie społecznej. Jej podstawą było zapewnienie mieszkańcom dobrobytu i wysokiego poziomu zabezpieczenia społecznego. Ponieważ środki na ich finansowanie generowało nie państwo, ale sektor gospodarki prywatnej, władze Republiki Federalnej koncentrowały się na trzech filarach mających utrzymywać jej siłę. Były to: zapewnienie warunków do nabywania tanich surowców (nie tylko energetycznych), wsparcie dla rozwoju chłonnych i stabilnych rynków zbytu, a także takie działania wewnątrz UE, które zapewnią gospodarce RFN jak najlepsze formalno-prawne możliwości ekspansji.
Podstawowe linie programowe najważniejszych ugrupowań
W niniejszym opracowaniu przyjęto założenie, że programy partyjne omawiane będą w kontekście kluczowych zagadnień merytorycznych. Będą to: polityka gospodarcza i społeczna, bezpieczeństwa wewnętrznego, oraz zagraniczna i obrony.
Uznając, iż po wyborach największą frakcją parlamentarną stanie się ta reprezentowana przez CDU, elementy programowe charakteryzowano w kontekście tego, na ile dana propozycja chadecji oraz potencjalnych koalicjantów będzie najbardziej korzystna dla tej pierwszej w kontekście podstawowego celu prawdopodobnego kanclerza, tj. Friedricha Merza (CDU), jakim stanie się rządzenie co najmniej dwie kadencje oraz przywrócenie, w odczuciu społecznym, funkcjonowania modelu bezpiecznego państwa dobrobytu. Omawiane są także potencjalne implikacje danych rozwiązań dla Polski.
Przyjęto dodatkowo dwa scenariusze, tj. cztero- oraz siedmiopartyjny, stosownie do dwóch najczęściej pojawiających się trendów w sondażach wyborczych, tj.
Polityka społeczna i gospodarcza
Bezpieczeństwo wewnętrzne
Polityka zagraniczna i obrony
Konkluzje
[1] The Opportunity, Monitor Niemcy, 2/4/2023, https://theopportunity.pl/publikacje/monitor-niemcy-2-4-2023
Fotografia: Źródło
Przeczytaj też
Komentarze
Watykan, najmniejsze miasto-państwo świata o powierzchni 0,44 km², z 882 mieszka...
Komentarze
Inicjatywy parlamentarne CDU z 29-31 stycznia br. dotyczące zaostrzenia polityki...
Komentarze
NATO rozwija agendę klimatyczną, łącząc działania na rzecz zrozumienia zmian kli...
Komentarze
Niezależnie od precedensowego charakteru wywiadu kandydatki AfD na kanclerza Nie...
Web development & Web design: Artixen.net | © 2024 Oppotrunity