Notatki
Wybory do parlamentu krajowego Turyngii z 1 września 2024 r.
Wybory w Turyngii są przełomem w praktyce życia politycznego RFN. Skrajna Altern...
04.09.2024
Wybory landowe w Saksonii potwierdziły tendencję wzrostu poparcia dla partii skrajnych i konsekwentnego ograniczania tegoż w stosunku ugrupowań sprawujących władzę – zarówno na miejscu jak i na poziomie federalnym w Berlinie. Aby przetrwać, obecna koalicja w Dreźnie musi zostać rozszerzona o ugrupowania mające niewiele wspólnego z programem obecnego rządu. Alternatywą pozostaje gabinet mniejszościowy albo tworzenie go przez skrajną AfD. To jest jednakże politycznie nieopłacalne dla tej ostatniej i wyjątkowo niebezpieczne dla Polski.
Saksonia, jako nowy kraj związkowy, borykała się po zjednoczeniu Niemiec z szeregiem problemów gospodarczych i społecznych. Stanowiły one podstawę dla względnie łatwego uzyskiwania poparcia tam przez ugrupowania skrajne, szczególnie po okresie tzw. kryzysu uchodźczego z 2015 r. Ponadto tradycją historyczną landu było opowiadanie się zawsze za najsilniejszą oraz względnie konserwatywną partią polityczną. Tytułem przykładu, po 1990 r. zachodnioniemiecka CDU wygrywała tam wybory z ponad 50 procentowym poparciem.
Zmiana składu politycznego landtagu, widoczna już po wyborach z 2020 r. wynikała zarówno ze wspomnianych czynników ale i faktu, że struktura administracyjna wszystkich szczebli, do politycznej włącznie, stała się kopią rozwiązań landu z byłej RFN, a konkretnie Bawarii, który przejął rolę opiekuna Saksonii po 1990 r. Doprowadziło to do przejmowania, szczególnie funkcji kierowniczych, przez osoby z b. RFN, nieznających specyfiki NRD, traktujących mieszkańców landu bez należytego szacunku i de facto wprowadzających klasowość w życiu codziennym. W pewnym momencie musiało to implikować niechęć społeczną do klasy politycznej jako takiej, wyrażanej w poparciu ugrupowań skrajnych, takich jak AfD lub BSW. Co istotne, do poparcia tego doszłoby nawet gdyby w 2015 r. do Niemiec nie napłynęłaby fala uchodźców i nie zanotowano znanych z mediów gwałtownych zamieszek antyimigranckich w Saksonii, np. w Chemnitz, Heidenau, tudzież wielotysięcznych „spacerów” sympatyków AfD w Dreźnie.
Do wyborów koalicja rządowa składała się z CDU, SPD i Zielonych. Posiadała jednakże już wtedy tylko 6 głosów przewagi dla utrzymania gabinetu. Obecne głosowanie oznaczało utratę tej większości. I tak, CDU otrzymała 31,9 %, tracąc 0,2% poparcia. AfD zyskała tymczasem ponad 3 %. Oznaczało to nie tylko 30,6 % głosów, ale przede wszystkim różnicę jednego mandatu wobec miejsc przypisanych chadecji. 11,8% uzyskał ponadto sojusz Sahry Wagenknecht (BSW), tj. ugrupowanie skrajne obecne na scenie politycznej dopiero od 2024 r. Pozostałe partie koalicyjne otrzymały 5,1 % (Zieloni) i 7,3 % (SPD). Liberałowie (FDP) i Lewica nie przekroczyły progu. Tym niemniej ta ostatnia uzyskała 6 mandatów w głosowaniu bezpośrednim. Znamienna jest zarazem najwyższa w historii frekwencja, tj. ponad 74 %.
Wybory pokazały, iż nie przyniosła powodzenia radykalna strategia polityczna CDU polegająca na przejmowaniu ważnych dla wyborców AfD haseł, w rodzaju walki z walki z nielegalną imigracją. Chadecja nie ma już monopolu na bycie najważniejszą partią polityczną w regionie. Do utrzymania władzy potrzebować będzie ona partii lewicy, tj. tej, z którą dotychczasowy premier rządu krajowego z CDU odrzucał potencjalne współdziałanie. Różnice programowe między nimi, np. w sprawie traktowania emigrantów czy renacjonalizacji przedsiębiorstw spowodują, iż trwanie wspólnego gabinetu będzie wyjątkowo trudne.
Alternatywa w postaci rządu mniejszościowego oznacza z kolei, iż Lewica, BSW albo AfD mogą zablokować każdą inicjatywę ustawodawczą. Możliwe, choć mało prawdopodobne jest utworzenie rządu przez trzy ostatnie ugrupowania. W każdym przypadku jednak korzystne dla władz RP jest uniemożliwienie przejęcia władzy przez prorosyjskie AfD i BSW.
Przeczytaj też
Notatki
Wybory w Turyngii są przełomem w praktyce życia politycznego RFN. Skrajna Altern...
Notatki
Rutynowe odwiedziny przez minister spraw wewnętrznych RFN, Nancy Faeser, wybrany...
Notatki
Wypowiedzi Michaela Kretschmera na miesiąc przed wyborami landowymi wskazują na ...
Notatki
Wyrok Wyższego Sądu Administracyjnego w Münster dotyczył m.in. oceny tego, czy s...
Web development & Web design: Artixen.net | © 2024 Oppotrunity