Komentarze
Bezpieczeństwo klimatyczne w NATO a perspektywa Polski
NATO rozwija agendę klimatyczną, łącząc działania na rzecz zrozumienia zmian kli...
16.01.2024
Noworoczne sondaże wyborcze nowej niemieckiej partii politycznej, tj. zarejestrowanego w styczniu br. sojuszu „Rozsądek i Sprawiedliwość” Sahry Wagenknecht (BSW), uplasowały ją na tym samym miejscu co partie koalicyjne rządu kanclerza Olafa Scholza. Należy jednak ostrożnie podchodzić do wspomnianych, a także do prognoz sugerujących trwałe sukcesy tegoż ugrupowania. Obecne wyniki to pochodna bieżącej skali niezadowolenia społecznego. Rzeczywisty potencjał BSW będzie możliwy do oceny najwcześniej po wyborach landowych i europejskich w RFN.
Dnia 8 stycznia br. doszło do rejestracji, jako partia polityczna, istniejącego od września 2023 r. „Stowarzyszenia dla Rozsądku i Sprawiedliwości”. Założyli je deputowani Bundestagu z Partii Lewicy kontestujący politykę ugrupowania, związani z osobą Sahry Wagenknecht. Ta ostatnia, będąca liderem BSW, personifikowała tendencję do odchodzenia działaczy z istniejących ugrupowań po lewej stronie sceny politycznej. Miały one nie odpowiadać zapotrzebowaniu społecznemu na zorientowaną socjalnie politykę i, tym samym, pomagały w budowaniu pozycji skrajnej prawicy, w rodzaju Alternatywy dla Niemiec (AfD), głównie na obszarze byłej NRD.
Pierwsze sondaże wyborcze w 2024 r., które nie mogły nie uwzględniać skali protestów społecznych w styczniu br., wskazywały na niewątpliwy potencjał BSW. Ta ostatnia,
z wynikiem 14% uzyskiwała takie same poparcie co socjaldemokracja kanclerza Scholza (SPD). Było one o dwa punkty wyższe niż koalicyjni Zieloni i tylko o cztery mniejsze niż AfD. Partia Lewicy oraz Liberałowie (FDP) uzyskiwali z kolei wynik poniżej progu wejścia do Bundestagu. Tyle tylko, iż sondaże wykonywane w 2024 r. bez uwzględniania BSW pokazywały brak zmian dla wspomnianych partii koalicyjnych względnie lewicy. Jedynie niewielkim fluktuacjom podlegały ponadto wyniki zwycięzców obu wersji sondaży, tj. chadecji (CDU/CSU) – około 30% oraz AfD – około 20%.
Podobnie jak AfD, BSW to ugrupowanie jednego tematu, tj. kontestacji działań istniejących już partii. Nigdy nie sprawowało władzy, co oznaczało brak odpowiedzialności za niepopularne decyzje społeczne. Posiadało komfort informowania w mediach o chęci przygotowania programu dopiero około wiosny 2025 r., względnie propagowania w istniejącej dokumentacji BSW banałów w rodzaju stwierdzenia o tym, iż dążyć się będzie do stworzenia w RFN „systemu innowacyjnej gospodarki oraz uczciwej konkurencji”. Koncentracja na wizerunku jednej osoby, której nazwisko jest częścią nazwy partii nie odpowiada ponadto na pytanie o to, czy uda się do czasu pierwszych wyborów lokalnych, tj. pod koniec maja br. stworzyć struktury i zebrać środki potrzebne do prowadzenia skutecznej kampanii wyborczej. Sama AfD potrzebowała, tytułem przykładu, dekady na utrwalenie pozycji na scenie politycznej RFN.
Niepodważalnym sukcesem taktycznym BSW pozostaje trafne skorelowanie momentu rejestracji z kumulacją protestów społecznych. Oznaczać to będzie jednakże wystawienie jej na walkę konkurencyjną z trzema partiami po lewej stronie sceny politycznej (SPD, Zieloni, Partia Lewicy) oraz prawicą, która, tak jak Wagenknecht, opiera się na elektoracie z obszarów byłej NRD. Spowoduje to wzrost tendencji do wzajemnego licytowania się coraz bardziej radykalnymi postulatami. Tym samym dopiero wyniki wyborów do landtagów z 2024 r., szczególnie w Brandenburgii i Saksonii, przyniosą odpowiedź na pytanie o szansę dalszej obecności BSW na scenie politycznej RFN.
Przeczytaj też
Komentarze
NATO rozwija agendę klimatyczną, łącząc działania na rzecz zrozumienia zmian kli...
Komentarze
Niezależnie od precedensowego charakteru wywiadu kandydatki AfD na kanclerza Nie...
Komentarze
Wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2024 roku ponownie...
Komentarze
Prezentowane od początku grudnia br. na politycznych portalach fachowych w RFN t...
Web development & Web design: Artixen.net | © 2024 Oppotrunity