09.08.2024

Wywiad premiera rządu krajowego Saksonii dla „Die Welt” z 6 sierpnia br.

Wypowiedzi Michaela Kretschmera na miesiąc przed wyborami landowymi wskazują na hasło odtworzenia przez CDU konkurencyjności niemieckiej gospodarki jako podstawę kampanii partii. Obok pozostałych tradycyjnych postulatów tejże, w rodzaju ograniczaniu przywilejów socjalnych, niepokój mogą wywoływać jednakże te nawołujące do odtworzenia importu tanich surowców z Rosji. Potwierdza to tezę o tym, iż biznes oraz klasa polityczna w Niemczech nie do końca pogodziła się z końcem dotychczasowej polityki wobec Rosji.    

Tradycją sezonu urlopowego w RFN jest udzielanie przez niemieckich polityków tzw. „wywiadów letnich”. Wbrew nazwie nie służą one do np. poprawy wizerunku. Ich celem jest przede wszystkim prezentacja fundamentalnych kierunków działania własnych ugrupowań.

Z uwagi na fakt, iż na 1 września zaplanowane są pierwsze z szeregu tegorocznych wyborów landowych – w Turyngii i Saksonii – warto zwrócić uwagę na  rozmowę przeprowadzoną 6 sierpnia br. z Michaelem Kretschmerem, premierem rządu krajowego tej ostatniej. Partia reprezentowana przez niego, tj. CDU sprawuje władzę w landzie nieprzerwanie od 1990 r. Sondaże tymczasem nie dają jej szans na zwycięstwo. Ewentualna koalicja oznaczać będzie utworzenie mniejszościowego gabinetu w landtagu tolerowanego przez partie skrajne (AfD, BSW), albo też konieczność podzielenia się władzą z takimi właśnie ugrupowaniami. Przy czym nawet wtedy większość parlamentarna może oznaczać przewagę tylko jednego deputowanego.

Kretschmer koncentrował się w rozmowie na kampanii wyborczej apelując o wprowadzanie rozwiązań dobrze przyjmowanych przez wyborców. Tyle tylko, że ich implementacja może budzić szereg wątpliwości, także ze strony sąsiadów i sojuszników Niemiec. I tak obok wskazań dotyczących skrajnego ograniczenia migracji z 300 do maksymalnie 30 tys. rocznie, premier oczekiwał, iż procedury deportacji będą realizowane także w stosunku do obywateli Syrii i Afganistanu. Uznawał, iż rozmowy na ten temat powinny być prowadzone z władzami wspomnianych krajów niezależnie od ocen tamtejszych systemów politycznych. Zasiłki socjalne miały być przyznawane w RFN tylko tym, którzy udowodnią niezdolność do pracy. W perspektywie długookresowej premier zamierzał powrócić też do dyskusji na temat ponownego uruchomienia w Niemczech elektrowni jądrowych oraz importu taniego gazu z Rosji, po to aby zachować konkurencyjność własnej gospodarki.

Kretschmer zapowiadał przedłożenie koncepcji działania własnej saksońskiej policji granicznej, co z kolei musi wywoływać pytania o jej kompetencje i relacje, przede wszystkim wobec władz federalnych i służb granicznych państw sąsiedzkich. Chęć rozwoju innych formacji mundurowych niż te o charakterze municypalnym może też z kolei być w perspektywie wieloletniej wykorzystywane do budowania narracji o potrzebie dalszej emancypacji obszaru b. NRD od struktur federalnych RFN. Z drugiej jednak strony premier z zadowoleniem przyjmował decyzję o rozmieszczeniu w Niemczech amerykańskich wyrzutni rakietowych dodając zarazem, iż polityka obronna Niemiec powinna rozpocząć się od powrotu do jakiejś formy obowiązkowej służby wojskowej.

Podstawową grupą odbiorców rozmowy premiera byli przedstawiciele gospodarki. To do nich kierowano hasła o tanich surowcach z Rosji, elastyczności wobec państw niedemokratycznych, która może poprawić zdolności eksportowe, ale i jasnym pozytywnym odniesieniem się do USA. Z drugiej strony Kretschmer odmówił odpowiedzi na pytania o koalicję po wyborach wskazując na zbyt socjalistyczny program BSW i jej przywódczyni, która miała popierać wywłaszczenia przedsiębiorstw. Można zatem zakładać, iż po wyborach 2024 i 2025 r. RFN pod rządami CDU  skoncentruje się wyłącznie na odbudowie konkurencyjności ekonomicznej kraju oraz polityce migracyjnej, nawet za cenę elastycznego podejścia do polityki takich państw jak Rosja.  

Tytus Jaskułowski

Przeczytaj też

Niemcy

wybory

Regiony

Notatki

Wybory do parlamentu krajowego Turyngii z 1 września 2024 r.

Wybory w Turyngii są przełomem w praktyce życia politycznego RFN. Skrajna Altern...

Regiony

Niemcy

wybory

Notatki

Wybory do parlamentu krajowego Saksonii z 1 września 2024 r.

Wybory landowe w Saksonii potwierdziły tendencję wzrostu poparcia dla partii skr...

Regiony

Niemcy

Notatki

„Wizyty gospodarskie” minister Nancy Faeser w sierpniu 2024 r. – komentarz

Rutynowe odwiedziny przez minister spraw wewnętrznych RFN, Nancy Faeser, wybrany...

Migracje

Przepływy

Niemcy

Notatki

Precedensowy wyrok Wyższego Sądu Administracyjnego w Münster z 16 lipca br. w sprawie uciekiniera z Syrii

Wyrok Wyższego Sądu Administracyjnego w Münster dotyczył m.in. oceny tego, czy s...