16.02.2024

Cyber Resilience Act – kolejna cegła w unijnym murze cyberbezpieczeństwa

30 listopada 2023 roku Rada, Komisja i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie tekstu ustawy Cyber Resilience Act (CRA). Legislacja ma wejść w życie na wiosnę 2024 roku, a jej przepisy mają zacząć obowiązywać stopniowo, aż do pełnej implementacji w 2027 roku.

Zapisy ustawy obejmują producentów sprzętów elektronicznych (urządzenia smart, zegarki, zabawki, itd.) i twórców oprogramowań. Celem CRA jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa cybernetycznego produktów poprzez wymuszenie na producentach uwzględnienia odpowiednich zasad już na etapie projektowania towarów i usług oraz w całym cyklu życia produktu. Legislacja zobowiązuje producentów do dostarczania ocen ryzyka cyberbezpieczeństwa ich produktów odpowiednim organom (państwowym lub unijnej agencji ENISA [The European Union Agency for Cybersecurity]) i zapewnienia wsparcia produktom, u których zostałyby znalezione podatności mogące być wykorzystane przez cyberprzestępców.

W wypadku niestosowania się do przepisów, CRA nakłada na producentów grzywny w wysokości do 15 milionów euro lub 2,5% ich globalnego rocznego obrotu za poprzedni rok podatkowy, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa.

Według ENISA koszty cyberprzestępstw na świecie osiągną wysokość 10,5 bilionów dolarów rocznie w 2025 roku. Jednym z głównych zagrożeń, którym CRA ma przeciwdziałać są ataki typu ransomware. ENISA zanotowała wzrost ilości tego typu ataków na terenie UE o 21% między 2022 a 2023 rokiem. Najbardziej podatnymi na ataki są małe i mikroprzedsiębiorstwa (do 50 osób zatrudnionych), które według European Digital SME Alliance najczęściej padają ofiarą ataków typu ransomware (86% wszystkich dotkniętych firm w Europie).

Pomimo obaw części sektora OSS dotyczących odpowiedzialności prawnej za wolno dystrybuowane oprogramowania, raportowanie podatności produktu jak i zapewnienie im wsparcia to praktyki wdrożone na szeroką skalę chociażby przez firmy z Singapuru.

CRA jest bardzo istotny dla cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Region posiada prężnie rozwijający się sektor IT, zaś Polska, według zestawienia firmy GBS World, była w 2022 roku drugą (po Indiach) najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla outsourcingu usług IT. Polski sektor IT może skorzystać na CRA, pod warunkiem, że uda się ujednolicić krajowy system cyberbezpieczeństwa i utworzyć na poziomie krajowym ciało, do którego mogłyby spływać raporty poszczególnych firm.

 

 

Jakub Kukulski

Przeczytaj też

Regiony

Niemcy

Migracje

Notatki

Oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych krajów związkowych RFN reprezentujących CDU z 12 lipca br.

Spotkanie ministrów reprezentujących ugrupowanie, które będzie dominować w kolej...

Regiony

Niemcy

Notatki

Raport Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji za 2023 r.

Doroczny raport federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (UOK) potwierdza znany od...

Zasoby

Niemcy

Bezpieczeństwo

Notatki

Nowa koncepcja poboru do Bundeswehry

Zaprezentowany w połowie czerwca br. przez ministra obrony RFN, Borisa Pistorius...

Przepływy

Migracje

Arabia Saudyjska

Notatki

Rosnąca liczba imigrantów staje się zagrożeniem dla stabilności Królestwa Arabii Saudyjskiej

Rośnie liczba imigrantów mieszkających w Królestwie Arabii Saudyjskiej (KAS), os...